Międzynarodowy Dzień Ziemi

22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi.
Z tej okazji, od dzisiaj do końca przyszłego tygodnia, w naszej szkole będziemy zajmować się problematyką ochrony naszego środowiska przed degradacją.
Z tej okazji zapraszamy uczniów naszej szkoły do trzech akcji.

Komórka na misje

Klucz do nieba

Klasy 1-3.

1. SZKOLNE DZRZEWKO
Czy wiecie, że do niedawna za najstarszy dąb w Polsce uważano dąb o imieniu Bartek? Według legend miałby mieć przeszło 1000 lat!
Jednak naukowcy, którzy specjalizują się w badaniu życia drzew (czyli – dendrolodzy) wykazali, że to nieprawda, a najstarszy w Polsce jest inny dąb, który ma 800 lat i rośnie obok miejscowości Bagicz, niedaleko Kołobrzegu. Ten dąb, podobnie jak Bartek, także ma swoje imię – to imię, to Bolesław!
My także możemy mieć takie drzewo – wystarczy, że je zasadzimy… i oczywiście – nadamy mu imię. Kto wie, może za 100 lat to drzewo także będzie bardzo znane?
Dlatego też, zanim posadzimy to drzewo, ogłoszony został konkurs na jego imię. Klasa zwycięzcy zasadzi na terenie naszej szkoły w Międzynarodowym Dniu Ziemi, tj. 22.04. o godz. 9.00.
Propozycje imienia dla drzewa wraz z podpisem autora i klasą, uczniowie składali do dzisiaj.
Jutro konkurs zostanie rozstrzygnięty, imię wybrane, a drzewko posadzone. W przyszłym tygodniu, pod drzewkiem pojawi się tabliczka z jego imieniem. Cieszę, że dzieci bardzo ten konkurs zainteresował 🙂

Klasy 4-8.

2. KOMÓRKA NA MISJE.

Na pewno wiecie, że misjonarze to księża i zakonnicy, którzy głoszą Ewangelię oraz służą pomocą ludziom w najuboższych krajach świata.
My, chociaż nie mamy zbędnych pieniędzy, także możemy im pomóc!
Z pewnością w każdym domu są niepotrzebne telefony, sprawne lub zepsute. Jednak, te dla nas niepotrzebne już przedmioty mogą być powtórnie wykorzystane.
Jeżeli nawet nie uda się ich usprawnić, to musicie wiedzieć, że do każdego wyświetlacza telefonu używane są rzadkie, a przez to cenne minerały – zawierające tzw. pierwiastki ziem rzadkich (np. senotym, monacyt czy cyrkon).
Każdy, kto znajdzie w domu taki telefon i przyniesie go do szkoły, włoży do oznaczonego pojemnika, może realnie wesprzeć Misje. (Tylko nie zapomnijcie, że Wasi rodzice muszą o tym wiedzieć!).
Okazuje się, że takie stare komórki są podwójnie cenne – pomogą misjonarzom i ulżą naszej Ziemi!
Stare telefony przynosimy do końca przyszłego tygodnia t.j. 29 kwietnia 2022 r.

3. KLUCZ DO NIEBA.

„Klucz do nieba”, to kolejny akcja wspierająca Misjonarzy, która jednocześnie jest bardzo Eko! Tym razem chodzi o przyniesienie do Szkoły niepotrzebnych już kluczy. Często zdarza się, że mamy klucze, które do niczego nie pasują – wkładki zamków zostały wymienione, kłódki się zepsuły, a klucze zostały!
Czy takie stare klucze mogą być coś warte? Ależ tak! Właśnie dlatego, że są wykonane z nierdzewnych i twardych stopów metali (tzw. metali kolorowych). Metale te można przetopić i powtórnie wykorzystać! Z takich metali wykonywane są np. monety. Jeżeli przyniesiecie takie klucze, to nie trzeba będzie tych metali ponownie wydobywać, oczyszczać, itd.
Klucze, podobnie jak komórki przynosimy do końca przyszłego tygodnia t.j. 29 kwietnia 2022r.

Agnieszka Grzemska- Młodzińska

Skip to content