UZALEŻNIENIE OD KOMPUTERA

Uzależnienie dzieci od komputera i Internetu

Problemy z koncentracją, senność, nieustanne sprawdzanie poczty elektronicznej… Jeśli dodać do tego jeszcze zaniedbywanie obowiązków i relacji ze znajomymi na rzecz Internetu – to mogą to już być poważne oznaki, że przestajemy kontrolować czas spędzany w sieci, że jesteśmy od niej uzależnieni.

Nadmierne korzystanie z Internetu staje się dziś poważnym problemem społecznym. Na ryzyko uzależnienia szczególnie narażone są dzieci i młodzież, dla których Internet jest nieodłącznym elementem ich codziennej aktywności, życia społecznego oraz rozrywki.

Z ostatnich badań przeprowadzonych wśród dzieci z 25 państw Europy wynika, że niedojadanie lub niedosypianie z powodu surfowania po sieci deklaruje prawie 20% polskich nastolatków, ponad 30%  z nich, kiedy nie ma dostępu do Internetu, odczuwa dyskomfort, duża część dzieci przyznaje, że Internet ma niekorzystny wpływ na ich relacje z rodziną i przyjaciółmi. Nadmierne korzystanie z Internetu przez dzieci ma również ogromny wpływ na ich rozwój emocjonalny, przede wszystkim silne emocje i wzrost adrenaliny powodują gry komputerowe, w których akcja toczy się w bardzo szybkim tempie.

Nadmierne korzystanie z Internetu może mieć również poważniejsze konsekwencje, a walka z nim może okazać się trudniejsza, niż w przypadku innych uzależnień. Trudno bowiem wyobrazić sobie młodą osobę całkowicie odizolowaną od sieci, która przecież będzie jej potrzebna zarówno do edukacji, jak i – w dorosłym życiu – do podjęcia aktywności zawodowej.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka: uświadamianie zarówno dzieciom, jak i rodzicom, jakie mogą być pierwsze symptomy uzależnienia od sieci. Wskazywanie, w jaki sposób zarządzać czasem spędzanym przez dziecko online, tak by nie przekroczyć granic bezpieczeństwa, wreszcie gdzie szukać pomocy, jeśli problem już powstanie. Taki jest właśnie cel najnowszej kampanii społecznej „W którym świecie żyjesz?”, prowadzonej przez Polskie Centrum Programu Safer Internet.

Autor: Anna Rywczyńska – koordynator programu

Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się Państwo na stronie internetowej: www.saferinternet.pl

Skip to content